Skip to content

Stabdykime beprotybę – referendume sakome „NE“ naujos atominės elektrinės statybai

by on July 19, 2012

Savaitės pradžioje Seimas susirinkęs į neeilinį posėdį nutarė, kad Lietuvos valdžia atsiklaus šalies gyventojų, ar reikia šalyje naujos atominės elektrinės, ar nereikia. Rekomendacinis referendumas dėl jėgainės statybos vyks spalio 14 d. kartu su Seimo rinkimais. Galutiniame balsavime už konsultacinio referendumo surengimą balsavo 62 parlamentarai, prieš buvo 39, susilaikė 18 Seimo narių.

Po šių, mums, piliečiams, gerų žinių, kilo mintis pakalbinti vieną iš parašus dėl referendumo šiuo klausimu rinkusį pilietį, kuris šiuo metu studijuoja ekonomiką Londone.

Sveikas Donatai.

Sveiki.

 Kas paskatino domėtis Visagino Atominės Elektrinės (toliau VAE) projektu?

Visų pirma reikėtų vadinti daiktus tikraisiais vardais, tačiau dėl įvairiausių priežasčių tai nevyksta. Nuclear – angliškai reikštų branduolys, ko pasekoje, Nuclear Power Plant – Branduolinė Elektrinė. Kadangi visi įprato vadinti “AE”, tai šiame interviu, taip ir vadinsiu.

Aš ypatingo dėmesio neskyriau šiam “VAE” – Visagino Atominės Elektrinės projektui ilgą laiką, kol nepastebėjau tylomis priiminėjant svarbiausią projektą nuo nepriklausomybės atgavimo, pasinaudojant vykstančia nesantaika Lietuvoje, kuri kilo iš marinamos garsiosios Kauno pedofilijos bylos.

Kaip kilo mintis prisidėti prie parašų rinkimo ant specialiai VRK išduotų lapų?

Aš norėjau išreikšti savo nuomonę, bet negalėjau to padaryti būdamas ne Lietuvoje. Nusprendžiau paprašyti lapų ir tuo pačiu suteikti progą išreikšti nuomonę kitiems lietuviams, gyvenantiems Londone.

Kreipiausi į lietuvių bažnyčią Londone, taip pat į ambasadą, tačiau man buvo atgręžta nugara, užvertos durys…Bažnyčios požiūrį suprantu, bet ambasados sunku suvokti, juk ambasada – valstybės diplomatinė atstovybė užsienyje, tai neturėtų kilti problemų vykdant paskirtas funkcijas, bet Londone gyvenantys lietuviai vis dažniau pastebi, kad ambasada pagal dvigubus standartus renkasi su kuriais piliečiais bendrauti, ypatingai ignoruojami aktyvūs piliečiai, reiškiantys savo pilietines teises ar pozicijas įvairiais klausimais. O viso labo prašiau tik vietos lapui padėti.

 Kiek laiko truko parašų rinkimas, kokie rezultatai?

Parašų rinkimas truko apie mėnesį, kadangi gan vėlai įsitraukiau. Rezultatus galėčiau laikyti teigiamais, nors ir nepavyko surinkti 300’000 parašų, bet pavyko patraukti žiniasklaidos bei visuomenės dėmesį. Todėl turėsime rekomendacinį referendumą dėl “AE” vykstantį kartu su Seimo rinkimais šį rudenį.

Kodėl piliečiai pasyviai diskutuoja šiuo įtin svarbiu klausimu? Galbūt trūksta informacijos viešoje erdvėje?

Informacijos tikrai yra, tačiau tenka apgailestauti ji yra dezinformuojanti. Leidžiami pinigai “VAE” projektui reklamuoti, jį gražinti. Ne visos televizijos ar radijas nori organizuoti ir kviesti į diskusiją, tuos, kurie turi ką pasakyti. Priežastis paprasta, – skiriami pinigai reklamai gali būti nutraukti, o žiniasklaida iš to ir gyvena.

Kokią realią žalą darytų AE oro taršos klausimu? O žiūrint per finansinę-ekonominę šalies prizmę?

“AE” yra viena iš švariausių ir draugiškiausių elektros gamybos sritis gamtai. Tačiau tai turi būti griežtai prižiūrima atitinkamų institucijų. Reaktorius nuo perkaitimo yra aušinamas vandeniu ir jo perteklius, neviršijantis radioaktyvių medžiagų, gali būti nuleistas atgal į vandens telkinius, tačiau Amerikoje tokio vandens radioaktyvių medžiagų kiekis viršijo penkis kartus. Kas mums garantuos, kad taip neatsitiks ir Lietuvoje? Tuo labiau, “AE” dažnai statomos šalia vandenyno, avarijos atveju būtų padaryta kiek įmanoma mažesnė žala gamtai ir žmonijai. Tačiau Visagine planuojama statyti “AE” yra rizikinga, nes avarijos atveju, visos radioaktyvios medžiagos patektų į gruntą ir geriamąjį vandenį.

Po Fukušimos avarijos požiūris į Atominę Energetiką pasikeitė iš esmės. Vokietijos Atominėje Energetikoje perspektyvos niūrios kaip ir daugelio pasaulio šalių.

Austrija, po visuotinio referendumo, gamina elektrą tik iš atsinaujinančių šaltinių. Puikus pavyzdys mums, dar tik einantiems tuo keliu.

Požiūrį į saugumo problemas parodo ir Europos Sąjunga visiškai neremdama atominės energetikos projektų ir skirdama pinigus esamoms uždaryti.

Ignalinos avarija, kuri galimai buvo nutylėta. Plačiau skaitykite čia: Neverta net diskutuoti, ar pasikeistų požiūris į “VAE” projektą pasitvirtinus gandams ir kam tai naudinga.

Viešoje erdvėje ne kartą AE projektas buvo įvardintas kaip amžiaus afera. Pakomentuokite plačiau.

Andrius Kubilius ne kartą apkaltino asmenis, rinkusius parašus ar piketuojančius  prieš šį projektą, įvardindamas juos rusų agentais. Tačiau, kad ir kaip garsiai jis kalbėjo, Generalinė prokuratūra nesiėmė jokių veiksmų, kad pradėtų tyrimą šiuo klausimu. Drįstu manyti, tai vieši kaltinimai, galima būtų traktuoti net kaip ir grasinimus ar bandymą įbauginti aktyvius piliečius.

Kubilius viešai agitavo apie energetikos nepriklausomybę pasistačius “VAE”, tačiau nesivargino paaiškinti visuomenei kaip tai bus pasiekiama. Pabandysiu paaiškinti kaip nuo vilko užšoksim ant meškos.

Rusija valdo didžiulius energijos šaltinius (elektra, dujos, nafta), naivu manyti, kad kada tapsim nuo jos visiškai nepriklausomi.

Elektra turi visada tekėti ratu, tam reikalingas užžiedinimas. Šiuo metu jis eina per tris Baltijos šalis ir Rusiją iš abiejų pusių. Ar nebūtų logiška, norint būti nepriklausomiems, turėti savo nuosavo užžiedinimo ar bent jau tarp trijų Baltijos šalių? Tokiu atveju mums nereikėtų rusų ar baltarusių kaip tarpininkų, kuriuos remia rusai AE statyboje mūsų pasienyje. Kol kas vyriausybė atskiro užžiedinimo neplanuoja, kas reikštų, jog mes ir toliau būsime nuo jų priklausomi.

AE funkcionavimui būtinas sodrintas uranas, o 70% jo išgaunama pačioje Rusijoje.

Mes galime drąsiai save vadinti kaip amžiaus statybos šalimi. Statėme Valdovų Rūmus, galutinių darbų kaina keista daugybę kartų, darbų baigimas atkeltas, vis skiriami nauji pinigai ir dar galo nematyti. Logiška abejoti ir “VAE” projektu, žinant, kad dažnai “AE” statybose darbai užsitęsia keliais metais ir kaina išauga.

Įdomu, kad sutartyje vyriausybė nurodė kelis įdomius punktus. Vienas iš jų – vyriausybė neprisiima jokios atsakomybės už “VAE” projektą, jo įgyvendinimą.

Projekte nurodoma “VAE”, kad bus 3+ kartos reaktorius, kas yra naujausios technologijos ir nereikalauja įsikišimo 3 paras po avarijos. O specifikacijos nurodytos tikrosios statomos 3 kartos, kurios technologijos yra pasenusios ir visos pasaulio šalys atsisakė po Fukušimos avarijos dėl saugumo spragų ir technologijų senumo.

Manau, kad pagrindinė priežastis kodėl ši vyriausybė pasirinko 3 kartos seną, o ne 3+ naują ir pažengusį technologine prasme yra ta, kad 3 kartos reaktoriui reikalingi du milijardai papildomų lėšų betono pilimo darbams. Įžvelgiu interesų konfliktą, nes logikos nematau statytis sau seną, technologine prasme atsilikusį, kai ta pati kompanija gamina naujausią 3+ kartos. Plačiau čia:

“VAE” projekte niekaip neatsižvelgta į alternatyvią energiją t.y. atsinaujinančią vėjo, saulės… Jos vienos neužtektų, nes yra nepastovi, reikia išlyginti srovę, bet tai ne priežastis nepateikti palyginimų.

 Ir pabaigai klausimas, kodėl piliečiai turėtų aktyviai prisidėti prie agitacijos balsuojant NE, taip pat dalyvauti referendume dėl jėgainės statybų?

Nedaugelis žmonių turi noro gilintis į “VAE” projektą, bet tai pats svarbiausias projektas po nepriklausomybės atgavimo ir tiesiog numoti ranka negalime. Reikia kuo didesnio žiniasklaidos dėmesio, bei įtraukti garbių profesorių mintis, kurie turi savo pastebėjimus ir nebūtinai gauna už tai atlygį, o dirba iš idėjos.

“VAE” yra projektas už kurį bus mokama skolintais pinigais, planuojama apie 9 milijardus. Visi turėtume suprasti, kad tų pinigų mes neturime ir esame netgi skolingi, o turime ir kitų projektų, kaip dujų terminalą, kuriam taip pat reikės lėšų.

Pabaigai retorinis klausimas skaitytojams: Prieš balsuojant už “VAE”, pagalvokite,ko Jūs atsisakote, kad turėtumėte atomine elektrinę ir Kubiliaus “nepriklausomą energetiką nuo Rusijos”?

Dėkojame Donatui Šimkui.

Primenu skaitytojams, kad Facebuke grupė Antipedofilija agituoja visus piliečius aktyviai dalyvauti diskusijoje ir rudenį referendume dėl naujos jegainės statybos tarti griežtą NE. Daugiau informacijos rasite čia:

Ačiū už dėmesį.

From → Pradzios

One Comment
  1. Noriu atkreipti demesi permalink

    Ziurejau labai nebloga laida, joje dalyvauja Gediminas Petrauskas – mane asmeniskai itikino sis zmogus, siulyciau ji pakviesti jaunimui sviesti, jis turi daug ziniu, galetu labai pasitarnauti siuo metu.
    be tarpu:
    w w w.you tube.com/wa tch?v=EDV3T osgB0M

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s